Завдання 1. Побудова та частотний і графічний аналіз рядів розподілу.
Умова 1. Побудуйте ряд розподілу за факторною ознакою досліджуваної статистичної сукупності, виходячи з характеру варіювання ознаки. Обґрунтуйте вибір виду ряду розподілу і визначте основні його статистичні характеристики (частоти, частки ( у відсотках) та кумулятивні частоти і частки) як за кількістю одиниць досліджуваної сукупності, так і загального обсягу значень факторної ознаки. Результати побудови ряду розподілу викладіть у формі статистичної таблиці, яка повинна мати точний і короткий заголовок, назву підмета і присудка, одиниці вимірювання та підсумкові результати. Зробіть висновки щодо структури розподілу одиниць досліджуваної сукупності за факторною ознакою, а також пояснення щодо виду та змісту таблиці, тобто що є її підметом і які показники складають її присудок, яка його розробка.
2. Зобразите графічно побудований ряд розподілу у вигляді полігона на основі частот, якщо ряд дискретний, гістограми — на основі часток, якщо ряд інтервальний або навпаки, а також кумуляти — на основі кумулятивних частот і огіви — на основі кумулятивних часток і зробіть висновки.
3. Оцініть ступінь концентрації за факторною ознакою за допомогою коефіцієнта концентрації побудови кривої Лоренца.
Завдання 2. Статистичні характеристики центру розподілу
Умова 1. Побудувати ряд розподілу за результативною ознакою, утворивши не менше трьох груп з рівними інтервалами.
2. Обчислити характеристики центру розподілу за результативною ознакою — середню величину, моду, медіану двома методами: за первинними даними і за даними інтервального ряду розподілу.
3. Опишіть методику розрахунку зазначених характеристик центру розподілу за кожним методом з наведенням відповідних формул і розгорнутими розрахунками та поясніть їх економічний зміст і зробіть висновки.
Завдання 3. Статистичні характеристики варіації і форми розподілу
Умова. 1. Обчислити розмах варіації, середнє лінійне відхилення, дисперсію, середнє квадратичне відхилення, коефіцієнти варіації, а також характеристики форми розподілу — коефіцієнти асиметрії і ексцесу двома способами: за вихідними даними результативної ознаки і за даними ряду розподілу, побудованого у завданні 2.
2. Опишіть методику розрахунку показників варіації, а також характеристики форми розподілу за двома способами і поясніть економічний зміст усіх обчислених показників і зробіть висновки.
Завдання 4. Метод аналітичного групування і однофакторний дисперсійний аналіз
Умова. 1. Виявити наявність, напрям і аналітичну форму кореляційного зв'язку між факторною та результативною ознаками на основі побудови аналітичного групування і емпіричної лінії регресії за даними побудованого аналітичного групування за допомогою лінійної діаграми.
2. Визначити міжгрупову, середню з групових і загальну дисперсії, а також відповідні девіати і перевірити правило їх розкладання.
3. Оцінити щільність зв'язку за допомогою кореляційного відношення та на основі дисперсійного аналізу перевірити його істотність з рівнем істотності 0,05 і 0,01. Проаналізуйте отримані результати і зробіть висновки.
Завдання 5. Однофакторний кореляційно-регресійний аналіз
Умова. 1. Для виявлення наявності, напряму і аналітичної форми кореляційного зв'язку між факторною і результативною ознаками побудувати за фактичними їх значеннями діаграми кореляційного поля і лінійну із зображенням емпіричної лінії регресії і на їх основі зробити висновки щодо наявності, напрямку і аналітичної форми зв’язку між досліджуваними ознаками.
2. Визначити параметри лінійного рівняння регресії такими методами: 1) складання і розв’язування системи нормальних рівнянь; 2) складання і застосування формул розрахунку параметрів парного лінійного рівняння регресії; 3) застосування вбудованої статистичної функції ЛИНЕЙН; 4) побудови діаграми з відображенням парного лінійного рівняння регресії і коефіцієнта детермінації R2. Поясніть параметри лінійного рівняння регресії.
3. Визначити коефіцієнт еластичності і пояснити його економічний зміст.
4. Визначити показники щільності кореляційного зв’язку: лінійний коефіцієнт кореляції r, коефіцієнт детермінації R2 та індекс кореляції R такими методами: 1) складання і застосування готових формул їх розрахунку; 2) застосування вбудованих статистичних функцій ЛИНЕЙН і КОРРЕЛ. Дати обчисленим показникам щільності зв’язку інтерпретацію.
5. Здійснити перевірку істотності показників щільності кореляційного зв’язку і параметрів лінійного рівняння регресії з рівнем істотності 0,05 і 0,01, а також обчислити для них довірчі межі.
6. Здійсніть вибір найбільш адекватного рівняння регресії характеру зв’язку між досліджуваними ознаками застосуванням методу перебору різних функцій, запропонованих Excel, і статистико-математичних критеріїв: коефіцієнта детермінації, середньої квадратичної похибки і середньої похибки апроксимації.
7. На основі обчислених теоретичних значень результативної ознаки за обраним рівнянням регресії зробіть висновки про потенціальні можливості зміни значень результативної ознаки в бік збільшення або зменшення.
Завдання 6. Аналіз рядів динаміки і прогнозування
Умова 1. Побудуйте ряд динаміки абсолютних величин на основі щорічних даних про будь-яке соціально-економічне явище за останні 9 або 11 років, скориставшись даними будь-якого статистичного щорічника, збірника або іншого джерела з обов’язковим посиланням на нього.
2. Визначте аналітичні абсолютні та відносні показники динаміки: ланцюгові і базисні та перевірте їх взаємозв'язок, і середні показники ряду динаміки. Результати розрахунку показників динаміки викладіть у формі таблиці та багатостовпчикових діаграм, побудованих за фактичними рівнями і абсолютними ланцюговими показниками. Поясніть обчислені показники.
4. Визначте значення трирічної, п’ятирічної та семирічної плинних середніх і побудуйте лінійну діаграму за фактичними рівнями ряду динаміки та обчисленими плинними середніми і зробіть висновки щодо характеру основної тенденції розвитку.
5. Визначте параметри лінійного рівняння тренду такими методами: 1) складанням і розв’язуванням системи нормальних рівнянь; 2) застосуванням вбудованої функції ЛИНЕЙН; 3) побудови лінійної діаграми з відображенням параметрів лінійного рівняння тренду та коефіцієнта детермінації. Поясніть зміст обчислених параметрів трендового рівняння і коефіцієнта детермінації та здійсніть його перевірку на істотність за допомогою F— критерію з рівнем істотності 0,05 і 0,01.
6. Зробіть висновки щодо правомірності використання лінійного рівняння тренду для описання основної тенденції розвитку, використавши метод перебору різних функцій, запропонованих програмою Excel.
7. Визначте очікуваний рівень досліджуваного явища на наступні два роки.
|